انواع چوب مناسب برای مبلمان

اگر در حال طراحی دکوراسیون داخلی منز‌ل‌تان هستید، شاید در نگاه اول انتخاب جنس چوب مبلمان‌تان ساده به نظر برسد، اما در واقع نیست. نوع انتخابتان به بودجه و میزان استفاده مورد انتظار شما بستگی دارد. علاوه بر نوع چوب و کیفیت مورد استفاده در یک قطعه مبلمان، فرایندی که برای ساخت قطعه استفاده می‌شود یکی دیگر از عواملی است که بر میزان کیفیت مبلمان چوبی مورد نظر شما تأثیر می‌گذارد.

در این مقاله مختصری در مورد انواع چوب‌های مورد استفاده در مبلمان، فرایند ساخت مبلمان و چگونگی تأثیرگذاری انواع چوب مبلمان در قیمت و کیفیت آن ارائه داده خواهد شد.

مبلمان چوبی

چوب عنصر اولیه خامی‌است که برای ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت مبلمان چوبی با مواد اولیه خام شروع می‌شود. قبل از شروع بحث در مورد کیفیت چوب، اجازه دهید انواع چوب را که برای ساخت مبلمان استفاده می‌شود، مرور کنیم.

انواع چوب مبلمان

دو نوع چوب اولیه وجود دارد: چوب جامد، که شامل هر دو چوب سخت و چوب نرم است. و چوب مصنوعی، که یک ماده مهندسی شده بوده و اغلب کامپوزیت چوب واقعی و مصنوعی است. در ادامه اطلاعات کلی در مورد چوب جامد و چوب مهندسی شده آورده شده است:

چوب جامد برای ساخت مبلمان

چوب جامد چوبی است که کاملاً از چوب تشکیل می‌شود و بنابراین محصول مستقیمی‌ از یک درخت است. در ساخت مبلمان دو نوع چوب واقعی وجود دارد: چوب سخت و چوب نرم. در ادامه به شرح هر دو می‌پردازیم:

چوب‌های سخت مورد استفاده در مبلمان

چوب سخت نسبت به چوب نرم متراکم تر است. چوب سخت از درختان ریز برگ که به طور کلی کندتر رشد می‌کنند تشکیل می‌شود. همانطور که قبلاً نیز توجه کرده اید، انواع چوب‌هایی که بیشتر در مبلمان چوبی با کیفیت بالا دیده می‌شوند، همگی از خانواده چوب سخت هستند. لیست چوب‌های سخت در زیر آورده شده که شامل بسیاری از چوب‌های رایج مورد استفاده در مبلمان است:

  • بلوط
  • هیریک (Hickory)، چوب آمریکایی
  • تیک (Teak)، چوب ساج
  • افرا (Maple)
  • راش (Beech)
  • گردو (Walnut)
  • ماهاگونی (Mahogany)

چوب‌های نرم مورد استفاده در مبلمان

چوب نرم نسبت به چوب سخت تراکم کمتری دارد و از درختان مخروطی (یا همیشه سبز) تشکیل می‌شود که سریعتر رشد می‌کنند. لیست چوب نرم زیر شامل بسیاری از چوب‌های نرم رایج است که در ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • صنوبر
  • کاج
  • خز (Fur)

مبلمان ساخته شده با چوب مهندسی شده

اگرچه این چوب‌ها چوب جامد نیستند، اما چوب‌های مهندسی شده یا مصنوعی حاوی انواع مختلف چوب هستند و در ساخت مبلمان چوبی نیز کاربرد زیادی دارند.

انواع چوب مصنوعی

تخته سه لا: اگر چوب مهندسی شده‌ی اصلی را در نظر بگیرید، این تخته با گرفتن ۳ تا ۵ برش از چوب نازک و ترکیب آنها با چسب ساخته شده است.

تخته خرده چوب: این نوع چوب غالباً به عنوان تخته فیبر شناخته می‌شود. تخته خرده چوب با استفاده از چوب تراشه ساخته می‌شود. این دستگاه چوب‌ها را در الیاف ریز خرد کرده و آنها را با چسب به هم می‌چسباند.

منبع:

www.bassettfurniture.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید