نگهداری و پرورش برگ انجیری

برگ انجیری یا مونسترا (Swiss cheese plant) که به دلیل برگهای بزرگ و قلبی شکل که هرچه پیر می‌شود، با سوراخ‌هایی که شبیه پنیر سوئیس است پوشانده می‌شود، گیاه پنیر سوئیسی نیز نامیده می‌شود، از گیاه ‌های محبوب آپارتمانی به شمار می‌آید. 

این گیاه آپارتمانی که بخشی از خانواده Araceae و بومی‌آمریکای جنوبی و مرکزی است، به راحتی رشد می‌کند و بالا رفتن را دوست دارد. اگر به آن با میخ چوبی جهت بدهید تا به سمت بالا رشد کند، از برگهای بزرگتر با آن سوراخ‌های منحصر به فرد لذت خواهید برد.

نحوه‌ی نگهداری و پرورش برگ انجیری

کاشت و تکثیر

بذر برگ انجیری را می‌توانید از گلخانه‌ها تهیه کرده و در بستر دارای کمپوست بکارید. آن را در بهترین شرایط نگهداری کنید تا زمانی که بذر‌ها جوانه دهند و پس از بزرگ شدن آنهارا در یک گلدان جدید و بزرگتر بکارید.

یکی از بهترین روش‌های تکثیر برگ انجیری، قلمه گیری از ساقه در فصل بهار و ریشه دار کردن آن است. برای این کار کافیست یک شاخه ی سالم دارای ۲ یا ۳ برگ را انتخاب کرده و با استفاده از قیچی باغبانی و یا چاقو آن را ببرید. قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ی ۱۲ سانتی متر و دارای خاک سبک مانند کمپوست بکارید. حتما توجه داشته باشید که قلمه را در عمق کم بکارید به صورتی که برگهای انتهایی از خاک بیرون بمانند. برای ثابت ماندن قلمه بهتر است یک چوب یا میله‌ی آهنی را در کنار قلمه در خاک فرو ببرید و ساقه را به آن ببندید تا تکیه گاه قلمه شود. بهترین شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری، شرایط گلخانه ایست. برای تامین رطوبت قلمه‌ها می‌توانید از یک کیسه پلاستیکی مانند نایلون فریزر استفاده کنید و روی آن چند سوراخ ایجاد کرده و روی قلمه‌ها بکشید. پس از طی چند هفته و ریشه دادن قلمه کیسه را برداشته و کوددهی محلول در آب را آغاز کنید.

دقت کنید از گلدان کوچک برای قلمه زدن استفاده کنید و خاک مناسب قلمه زنی (خاک برگ، کوکوپیت و پرلیت) است.

نور و دما

برگ انجیری بومی‌جنگلهای آمریکای مرکزی و جنوبی است، بنابراین در زیر پوشش درختان در طبیعت رشد می‌کند. در نتیجه این گل در نور غیر مستقیم خورشید بهترین رشد را می‌کند. اگر گل برگ انجیری در نقطه‌ای با نور مستقیم قرار می‌دهید، آن را فقط به ۲ تا ۳ ساعت آفتاب صبح محدود کنید.

برگ انجیری در منزل یا گلخانه‌ای به بهترین وجه رشد می‌کند که در آن رطوبت، دما و نور غیر مستقیم حداکثر است. این گیاهان جنگلی هستند که نیاز به رطوبت زیادی در فصل بارندگی و دمای زیاد دارند. گیاهان بالغ نیز بالارونده هستند، بنابراین در صورت رشد صحیح می‌توانند پر تکاپو باشند. می‌توانید یک مرطوب کننده در نزدیکی گیاه قرار دهید تا هوا مرطوب شود.

این گیاه دمای پایین را زیاد نمی‌تواند تحمل کند و کمترین دمای قابل تحمل ۱۰ درجه سانتی گراد می‌باشد که پیشنهاد می‌شود برگ انجیری را زیر دمای ۱۳ درجه نگهداری نکنید. و بیشترین دمای قابل تحمل این گیاه ۳۰ درجه هست که در این شرایط حتما باید گبار پاشی انجام شود تا رطوبت گیاه تأمین شود. گیاهان را در تابستان به بیرون منتقل کنید.

کوددهی

خاک‌های سست و سبک نظیر خاک برگ یا خاک جنگلی برای رشد گیاه برگ انجیری مناسب است. خاک نامناسب و فقیر باعث می‌شود برگ‌های گیاه کوچک شده و دندانه‌های خود را از دست بدهد. مخلوط خاک برگ، پیت ماسه و خاک باغچه بهترین نوع خاک برای رشد این گیاه است.

اگر از خاک مخصوص گلدان‌های خانگی استفاده می‌کنید، هنگامی‌که برگ انجیری را تازه کاشته‌اید یا گلدان آن را عوض کرد‌ه‌اید، طی چهار تا شش ماه به آن کود ندهید. چرا که این خاک‌ها دارای کودی هستند که آهسته جذب میشوند. اما وقتی در ماه‌های تابستان و بهار آن را آبیاری می‌کنید، کود دهید، سپس از کوددهی در ماه‌های پاییز و زمستان خودداری کنید.

آبیاری

قبل از اینکه برگ انجیری را آبیاری کنید، تست رطوبت انجام دهید.

برای اینکار می‌توانید از یک قطعه چوب و یا از انگشت خود کمک بگیرید . به این صورت که چوب و یا انگشتتان را در خاک فرو برده و تا عمق ۲ سانتی متری  را چک کنید اگر خاک به انگشت یا چوب چسبید، باید آبیاری را ۲ تا ۳ روز عقب بیاندازید. اگر خاک تقریباً خشک بود، آن را آب دهید. اجازه ندهید خاک کاملاً خشک شود. در تابستان تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید و در صورت گرمای شدید حتما غبار پاشی صورت گیرد .

آفات و مشکلات برگ انجیری

  • برگ انجیری به دلیل داشتن اگزالاتهای کلسیم نامحلول برای گربه‌ها و سگ‌ها نسبتاً سمی‌است. خوردن این گل می‌تواند باعث تورم، استفراغ یا سوزش در حیوانات اهلی شود.
  • اگر رشد گیاه متوقف شده است نور کافی نیست، بنابراین بایدگلدان را به محل پرنورتری منتقل کنید.
  • اگر لکه‌های قهوه‌ای در وسط یا حاشیه برگ‌ها نمایان شده است، پس این گیاه را در آفتاب غبارپاشی کرده‌اید. عبور نور از قطرات آب به جامانده روی برگ‌ها مانند عبور از شیشه است که به برگ‌ها صدمه وارد می‌آورد. در سایه غبارپاشی کنید و برگ‌های صدمه ‌دیده را تا انتها قطع کنید.
  • اگر برگ‌ها بدشکل و  شکافدار می‌شوند، گیاه را از محل پرتردد خارج کنید. صدمات فیزیکی عامل آن است.
  • لکه‌های سیاه و زخم‌ مانند روی برگ‌ها نشانگر سرد بودن هوا است. گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید.
  • اگر زخم‌های سفید پنبه‌ای ‌شکل روی برگ‌ها مشاهده می‌شوند، دلیل آن حشره آفت است. با سم حشره‌کش دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند.

منابع:

www.gardeningknowhow.com
www.thespruce.com
www.greenandvibrant.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید