نگهداری و پرورش نخل ققنوس

گیاه آپارتمانی نخل ققنوس (Phoenix Palm) از قدیمی‌ترین گیاهان زراعی در جهان بوده و از انواع کمیاب درختان خرما در تجارت هستند. در گلخانه‌های سرپوشیده، دو نوع نخل ققنوس دیده می‌شود: نخل خرما پیگمی‌(قد کوتاه) و نخل خرمای وحشی. در بین این دو، فقط نخل ققنوس پیگمی‌برای رشد داخل آپارتمان بسیار مناسب است.

نحوه‌ی نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی نخل ققنوس

کاشت و تکثیر

مانند کلیه انواع نخل‌ها، نخل‌های ققنوس هم، رشد ریشه‌های زیادی در گلدان‌ها دارند، بنابراین تعویض گلدان گیاهان بالغ هر سال یک بار باید انجام شود. کسانی که به گیاهان اجازه می‌دهند بدون تعویض گلدان خیلی طولانی بمانند و هنوز با ریشه‌های قوی دارند، بدانند که اگر از گلدان پلاستیکی استفاده می‌کنند، گلدان در نهایت شکسته خواهد شد. هنگام تعویض گلدان، مراقب نخاع‌های گیاه باشید و حتماً از دستکش استفاده کنید.

نخل ققنوس با بذر تکثیر می‌شود، بنابراین بعید است که پرورش دهندگان خانگی بتوانند تکثیری انجام دهند. هنگامی‌که با یک بذر نخل مواجه می‌شوید، بدانید که آنها یک الگوی عجیب جوانه زنی ، به نام جوانه زنی از راه دور دارند. این بدان معنی است که گیاهچه نخل در فاصله کوتاهی از بذر واقعی از خاک بیرون می‌آید. بذرها را نباید عمیق کاشت و انتظار داشته باشید که جوانه زنی حداقل چند هفته طول بکشد.

نور و دما

نخل ققنوس درخشان ترین نوری که می‌تواند توسط خورشید کامل تأمین شود را دوست دارد.  دمای بین ۲۴ تا ۲۷ درجه برای رشد گیاه مناسب بوده و اصولاً دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب نیست.

کوددهی

گیاه آپارتمانی نخل ققنوس را در طول فصل رشد یک یا دو بار با کود مایع ضعیف تغذیه کنید و در زمستان کوددهی را متوقف کنید. از کمبودهای احتمالی منیزیم، پتاسیم و منگنز آگاه باشید که می‌تواند باعث زرد شدن و کاهش برگ شود. این گیاه را هر چند ماه یکبار با این مواد مغذی مکمل کوددهی کنید.

آبیاری

نخل‌های ققنوس از جمله نخل ققنوس پیگمی، هنگامی‌که کمی‌خشک نگه داشته شود، بهترین رشد را خواهیم داشت. این گیاهان به طور معمول از مناطق خشک می‌آیند و نسبت به آبیاری بیش از حد بسیار حساس هستند. سعی کنید خاک گلدان را مرطوب نگه دارید، اما از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

آفات و مشکلات گیاه آپارتمانی نخل ققنوس

  • اگر برگهای گیاه در حال سیاه شدن باشد و برگها بریزند، ممکن استهوای سرد موجب سیاه شدن و همچنین ریزش برگها شود.
  • اگر برگهای پایینی پیر هستند و به نوبت زرد شده و می‌ریزند،این حالت روندی کاملاً طبیعی است، زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد، مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل می‌شوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش می‌کنند.
  • اگر برگهای گیاه پژمرده شده‌اند وکمرنگ هستند،گیاه را بیش از حد آبیاری کرده‌اید. بنابراین میزان آبیاری را کم کنید.
  • اگر عنکبوت در لابه لای برگهای گیاه است، گیاه را در محل گرم قرار داده‌اید. خشکی بیش از اندازه خاک آنها باعث می‌شود عنکبوتها در آن رخنه کنند و تکثیر یابند.

منابع:

www.thespruce.com
www.plantsrescue.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید