نگهداری و پرورش نخل شامادورا

نخل شامادورا (parlor palm) گیاه کوچک جذابی است که برای اولین بار در آمریکای مرکزی کشف شد و سپس به ایالات متحده بازگردانده شد و بلافاصله به گیاه آپارتمانی محبوبی تبدیل شد. این گیاه آپارتمانی یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده‌ی هواست. نخل شامادورا با نور نسبتاً کم سازگار است، می‌تواند دمای کمتری را تحمل کند و در توده‌های جذاب با تنه‌ها و شاخ و برگ‌های نازک رشد می‌کند. این عوامل باعث می‌شود که نخل شامادورا به یکی از محبوب ترین نخلهای آپارتمانی در اکثر کشورهای معتدل تبدیل شود.

برگ‌های این گیاه در تزئینات دسته گل‌ها، دکوراسیون Palm Sunday و تاج‌های گل محبوب هستند، زیرا آنها می‌توانند تا ۴۰ روز پس از جدا شدن از گیاه زنده بمانند. نخل شامادورا برای حیوانات و انسان سمی‌نیست.

نحوه‌ی نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی نخل شامادورا 

کاشت و تکثیر

در داخل خانه، هر خاک مخلوط گلدانی با کیفیت بالا برای این گیاه کافی خواهد بود. مراقب باشید که اجازه ندهید خاک خراب شده و اسفنجی شود. در خارج از منزل (مثل باغ یا حیاط)، این نخل تقریباً در هر نوع خاک، شن و ماسه، لوم یا خاک رس رشد خوبی خواهد کرد، اما خاک شور را تحمل نمی‌کند.

نخل شامادورا  دارای سیستم ریشه ای ضعیفی بوده و بطور آهسته رشد می‌کند، بنابراین تعویض گلدان باید کاملاً با احتیاط انجام شود. به طور کلی، این گیاهان در سایز قابل کنترلی می‌مانند، بنابراین لازم نیست که گلدان آنها را هر سال تعویض کنید. اگر محیط گلدان شما خراب شده و بد بو یا اسفنجی شود، برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه گلدان آن را تعویض کنید.

برای تکثیر می‌توانید ساقه‌ی زیر زمینی آن را که به تدریج گسترش پیدا می‌کند موقع تعویض گلدان جدا کنید یا پاجوش‌هایی که ارتفاع شان به ۲۰ سانت رسیده باشد را جدا کنید و در گلدان جداگانه ای بکارید.

نور و دما

این نخل‌ها جزو دسته‌ای از نخل‌ها هستند که نور کمی‌نیاز دارند. اما این بدین معنی نیست که نخل‌های شامادورا “بدون نور” رشد می‌کنند. آنها هم نور خورشید روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند تا بهترین رشد خود را داشته باشند. آنها غالباً نورهای تابیده از سمت شمال را دوست دارند.

نخل‌های شامادورا دمای اتاق را بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد را ترجیح می‌دهند. این گیاه می‌تواند کمتر از۱۰ درجه سانتی گراد را هم تحمل کند، اما از یخ زدگی خواهد مرد. آن را به دور از سرما در نزدیکی پنجره‌ها، دریچه‌ها و درهای بیرون نگه دارید. گیاه آپارتمانی نخل شامادورا با رطوبت متوسط رشد می‌کند. اگر این گیاه شروع به ایجاد حاشیه‌های برگ خشک یا نوک‌های قهوه ای کند، به احتمال زیاد در اثر هوای سرد یا خشکی طولانی مدت است. برای رفع این مشکل، میزان رطوبت را بدون آبیاری بیش از حد بالا ببرید.

کوددهی

این گیاهان تغذیه‌کننده‌ی سبکی هستند. در طول فصل رشد (بهار و تابستان) یک یا دو بار با کود مایع ضعیف آنها را کوددهی کنید و در زمستان نیازی به کوددهی نیست.

آبیاری

مانند بسیاری از نخل‌ها، نخل شامادورا به آب بیش از حد حساس است و تحمل غرق شدن یا نشستن در گلدان‌های اشباع شده از آب را ندارد. در حالت ایده‌آل، رطوبت را در یک سطح یکنواخت نگه دارید. آب هنگامی‌که ۵/۲ سانتی‌متر روی خاک خشک می‌شود آن را آبیاری کنید. ساقه‌های زرد نشان می‌دهد گیاه به آب بیشتری احتیاج دارد.

آفات و مشکلات گیاه آپارتمانی نخل شامادورا

  • شپشک‌های گیاهی، کنه‌های گیاهی بخصوص کنه تار عتکبوتی و حلزون از آفات رایج این گیاه هستند. همچنین لکه برگی‌های قارچی و باکتریایی، بلایت باکتریایی و قارچی و پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری‌های این گیاهان محسوب می‌شوند.
  • هنگامی‌که برگها تار عنکبوت گرفت ممکن است این مشکل مربوط به کنه باشد، بنابراین آنها را سمپاشی کنید و با آبپاشی رطوبت محیط را بیشتر کنید.
  • روشن و شفاف شدن برگها می‌تواند به علت کمبود نور یامواد غذایی باشد، بنابراین برای رفع این مشکل گیاه را به مکانی پرنور تر ببرید و آن را درست تغذیه کنید.
  • قهو‌ای شدن نوک برگها می‌تواند از کمبود رطوبت یا کمبود پتاسیم و کلسیم باشد. ممکن است این مشکل به علت آبیاری نامنظم نیز به وجود آمده باشد. بنابراین بهتر است برای آبیاری از آب جوشیده استفاده کنید.
  • اگر برگهای گیاه شما باز نشد، سایز گلدان و یا خاک آنرا عوض کنید یا آن را تغذیه مصنوعی کنید.

منابع:

www.thespruce.com
hgic.clemson.edu

1 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید