نگهداری و پرورش نخل راپیس

گیاه آپارتمانی نخل راپیس (lady palm) نخل زیبای کوچکی است که در شرایط مناسب می‌تواند بسیار خوب و در داخل خانه پرورش داده شود. این گیاه از ساقه‌های مختلفی رشد می‌کند که هر کدام از آنها دارای برش‌های قائم هستند. برش‌ها به برگ‌های بادبزن مانند تقسیم می‌شوند. نخل راپیس که گاهی به آن نخل بامبو یا نخل بادبزن مینیاتوری گفته می‌شود، مناسب ترین نخل برای پرورش و نکهداری در آپارتمان است.

نحوه‌ی نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی نخل راپیس

کاشت و تکثیر

مانند سایر نخل‌ها،. نخل راپیس نیز در گلدان مناسب خوب رشد می‌کنند. گلدان آنها را هر سال در بهار تعویض کنید. هنگام تعویض، ریشه‌ها را بیش از حد اذیت نکرده و سعی کنید که توپ ریشه دست نخورده را به داخل گلدان جدید منتقل کنید. هنگام تعویض گلدان، مطمئن شوید گلدان جدید به خوبی زهکشی شده است.

خاک غنی و گلدان گشاد  برای این گیاه توصیه می‌شود. برای افزایش کیفیت زهکشی می‌توانید از سنگریزه یا ماسه استفاده کنید.

تکثیر گیاه آپارتمانی نخل راپیس از طریق بذر امکان پذیر است، اما بعید است که نخل راپیس در اکثر محیطهای داخلی گل بدهد و بذرهای زنده تولید کند. همچنین گیاهان بالغ را می‌توان در حین تعویض گلدان تقسیم کرد، یا پاجوش‌های کوچک اطراف ساقه‌ی اصلی را می‌توان با دقت جدا کرده و در گلدان‌های مستقل کاشت. نخل راپیس تقسیم شده اغلب تحت شوک قرار می‌گیرند و سرعت رشد آن به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

نور و دما

نخل راپیس مکانهای دارای نیمه سایه را دوست دارد، یعنی مکانهایی که در طی روز حدود ۵-۴ ساعت نور مستقیم آفتاب داشته باشند، اما هنگام عصر از سایه داشته باشند.

این گیاه در تابستان، در دمای حدود ۲۱ درجه سانتی گراد خوب رشد می‌کند. در زمستان، آن را در دمای بالاتر از ۱۲ درجه سانتی گراد نگه دارید.

کوددهی

گیاه آپارتمانی نخل راپیس را در آغاز فصل رشد با کود مایع دو هفته یکبار یا با استفاده از گلوله‌های آهسته رهش کوددهی کنید. در زمستان این گل را کوددهی نکنید.

آبیاری

برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، بهتر است آبیاری گیاه زمانی انجام شود که سطح خاک گلدان تا عمق حدود ۳-۲ سانیمتری خشک شده باشد و سپس گیاه را آبیاری کرد. کمبود آبیاری موجب خشکیدگی نوک و حاشیه برگها و افتادگی برگها می‌شود اما زیاده روی در آبیاری موجب پوسیدگی ریشه‌ها خواهد شد که در نتیجه آن بر روی برگها نواحی قرمز قهوه ای ایجاد می‌شود و برگها به تدریج زرد رنگ و ساقه‌ها از ناحیه اتصال به خاک خم می‌شوند و در نهایت گیاه از بین می‌رود.

آفات و مشکلات گیاه آپارتمانی نخل راپیس

  • اگر برگ‌های این نخل قهوه‌ای شوند، معمولاً می‌تواند نتیجه گرمای شدید باشد. بهتر است همیشه نکات برگ قهوه‌ای آسیب دیده را هرس کنید. از آنجایی که نخل راپیس به آرامی‌ رشد می‌کند، ایده‌ی خوبی نیست که کل برگ را یک جا هرس کنید.
  • شته، کنه، شپشک از جمله آفات این گیاه محسوب می‌شوند و از بین بیماری‌ها می‌توان به لکه برگی قارچی و یا باکتریایی و همچنین پوسیدگی ریشه اشاره کرد.
  • اگر میزان نور دریافتی نخل راپیس زیاد باشد برگها سبز-زرد رنگ خواهند شد. مکانهایی که بیش از اندازه سایه هستند نیز موجب عدم استحکام برگسار و کم رنگ شدن رنگ آنها می‌شود.

منابع:

www.thespruce.com
www.gardeningknowhow.com
plantcaretoday.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید