انواع متریال مورد استفاده در کابینت آشپزخانه

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کابینت‌های آشپزخانه از چوب ساخته شده اند. در حالی که این حقیقت تا حدی درست است، اما باید کمی‌اصلاح شود. امروزه بیشتر کابینت‌ها از جنس چوب هستند، اما همه آنها از چوب جامد نیستند. در حقیقت، بعضی از آنها اصلاً جزء چوب جامد نیستند. در بیشتر موارد از مواد غیر چوبی هم استفاده می‌شود. در ادامه مجموعه‌ای از متداول ترین مواد مورد استفاده در کابینت آشپزخانه که برای هر کدام توضیحی مختصر آورده شده است.

  • چوب جامد

چوب جامد در واقع همانطور که از نامش پیداست تکه‌های چوب جامد است. معروف ترین آنها افرا، گیلاس، کاج و بلوط است. این چوب کامپوزیت نیست و برای ساختن آن چند تکه چوب به هم چسبیده نشده است. اگر تولید کننده‌ای ادعا می‌کند که “کابینت از چوب جامد است”، باید تأیید کند که این به معنای یک قطعه واقعی از چوب همگن است. یک نشانه خوب که یک کابینت یا اجزای کابینت از چوب جامد است هنگام رنگ آمیزی است. محصولات چوب مهندسی شده را نمی‌توان رنگ آمیزی کرد زیرا دانه ندارند.

در بسیاری از کابینت‌ها برخی از اجزا از چوب جامد ساخته می‌شوند، مانند قاب یا و درب رویه برای کابینت‌های قاب دار. در بسیاری موارد، کابینت‌ها از جنس چوب مهندسی شده ساخته می‌شوند و با یک روکش چوب پوشانده می‌شوند تا ظاهر چوب جامد را شبیه سازی کنند.

در ایران به کابینت‌های چوبی گازور نیز گفته می‌شود. چرا که برند گازور اولین و قوی‌ترین تولیدکننده‌ی استاندارد این کابینت‌ها در ایران بود که به تدریج توانست جهانی هم شود. هم اکنون در بازار علاوه بر برند گازر برندهای چینی خوبی نیز رایج شده است.

  • چوب تخته‌ای یا ورقه‌ای

چوب تخته‌ای یکی از گزینه‌های چوب مهندسی است. این چوب از ذرات و تراشه‌های چوبی ساخته شده است که توسط چسب و کنار هم نگه داشته می‌شوند و فشرده می‌شوند تا پانل‌ها و تخته‌ها را تشکیل دهند. امروزه بسیاری از کابینت سازها از چوب تخته‌ای برای جعبه‌های کابینت و قفسه‌ها استفاده می‌کنند. چوب تخته‌ای را نمی‌توان به طور مستقیم رنگ آمیزی کرد، بنابراین به طور معمول با روکش‌های چوبی، لمینت‌ها یا ترموفویل پوشانده می‌شوند.

  • MDF (تخته فیبر با چگالی متوسط)

MDF نیز کامپوزیت چوب مهندسی است که امروزه تقریباً به اندازه چوب تخته‌ای محبوب است. این ترکیب به جای تراشه و ذرات از الیاف چوب ساخته شده است، اما تولید کنندگان از چسب‌ها هم برای نگه داشتن و فشرده سازی آنها در پانل‌ها و تخته‌ها استفاده می‌کنند. MDF از تراکم بالاتری نسبت به چوب تخته‌ای برخوردار است که به آن بافت ظریف و سنگین تری می‌بخشد. کاربرد اصلی آن در کابینت‌سازی در ساخت جعبه‌ها، قفسه‌ها و در برخی موارد درب‌ها است. همانند چوب تخته‌ای، نمی‌توان سطح MDF را به طور مستقیم لکه دار یا رنگ کرد، چرا که دانه ای ندارد. بنابراین، آنها معمولاً دارای لایه ای از روکش چوب، لمینت یا ترموفویل هستند.

  • فلز

کابینت‌های فلزی کمتر از کابینت‌های چوبی محبوب هستند و عمدتاً از جنس استیل ضد زنگ هستند. کابینت‌های فلزی به شکل مجموعه کاملی از کابینت و کشو در دسترس هستند. این کابیت‌ها برای سبک‌های مدرن آشپزخانه و مکان‌های صنعتی مناسب هستند. در بعضی موارد، کابینت‌سازها کابینت‌های چوبی با درهای استیل ضد زنگ را پیشنهاد می‌دهند.

  • لمینت

کابینت‌های لمینت از همان متریال‌هایی که برای تخته کار (کانتر) استفاده می‌شود، ساخته می‌شوند، اما نازک تر هستند. لمینت‌ها محصولات پلاستیکی هستند که در اثر ادغام رزین‌های پلیمری و کاغذ از طریق فشار و گرما حاصل می‌شوند. لمینت‌ها به عنوان سطح جعبه‌ها و درب‌های کابینت چوبی استفاده می‌شوند و باعث تمیز کردن راحت تر آنها می‌شوند.

  • ملامین

ملامین ماده‌ی ترکیبی شیمیایی است که کاربردهای زیادی دارد، مانند اجزایی برای فرمیکا و ظروف. تولید کنندگان، رزین و کاغذ ملامین را درون یک صفحه صاف نازک قرار می‌دهند که از آن برای پوشش سطوح صفحه کابینت‌های چوب تخته‌ای استفاده می‌شود تا ضد آب شده و تمیز کردن آن آسان باشد.

  • ترموفویل

پوشش دیگری که برای محصولات چوبی مهندسی شده وجود دارد، ترموفویل است. ترموفویل پوشش فیلم وینیلی است که روی درها و جعبه‌های کابینت و جبهه‌های کشو کشیده می‌شود. اکثر تولید کنندگان ترموفویل را روی سطوح کابینت اعمال می‌کنند. بیشتر مارک‌های کابینت پوشش ترموفویل را پیشنهاد می‌دهند و معمولاً کابینت‌های MDF یا چوب تخته‌ای با لایه ای از ترموفویل پوشانده می‌شوند.

  • های گلس (HIGH GLOSS)

متریال کابینت ‌های گلس چند سال پیش در اروپا وارد عرصه کابینت آشپزخانه شد و از آن زمان، محبوبیت زیادی را به خود جلب کرده است. متریال ‌های گلس در همه چیز از آشپزخانه و حمام گرفته تا کمد و مبلمان برجسته می‌شود.‌ های گلس دارای دو نوع مات و براق می‌باشد که می‌تواند ساخت ایران، ترکیه، بلژیک یا آلمان باشد. ورق‌های ‌های گلس ترک بسیار معروف بوده و به مقدار زیاد به ایران صادر می‌شوند. مشهورترین برند‌های گلس ترک ایشیک (ışık) می‌باشد. همچنین فناوری مواد به قدری پیشرفت کرده است که در تمامی ‌رنج قیمت‌ها متریالِ‌ های گلس را به بازار عرضه کند.

های گلس می‌تواند کنتراست برجسته ایجاد کند، به خصوص در مواقعی که در سطوحی که طبیعت را منعکس می‌کنند، استفاده می‌شود. استفاده از ‌های گلس برای تناژهای رنگ‌های مختلف واقعاً می‌تواند غوغا کند و آشپزخانه‌ای سفید با کابینت از جنس ‌های گلس، جلوه‌ای شفاف، تمیز و مدرن به منزل شما می‌بخشد.

منابع:

cabinetscity.com
www.ckca.ca

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید