نکاتی برای طراحی دکوراسیون منزلتان به سبک معاصر

اگر در دکوراسیون داخلی منزل‍تان از وسایل مدرن خوشتان می‌آید و دوست دارید که حال و هوای فضای منزلتان را با سبک‌های زمانه حفظ کنید، پیروان سبک معاصر هستید. در حالی که گاها تصور می‌شود که فضای داخلی “مدرن” سرد است، اما در خانه‌های امروزی فضای دکوراسیون داخلی معاصر بدون اینکه شلوغ و تاریک شود، از راحتی و پذیرش خوبی برخوردار است. سبک معاصر امروزی به همان اندازه برای دفاتر کار و فروشگاه‌ها، آپارتمان‌های شیرین و خانه‌های سنتی نیز مناسب است.

اصولاً سبک معاصر طراحی دکوراسیون با سادگی، پیچیدگی ظریف، استفاده عمدی از بافت و خطوط شفاف تعریف می‌شود. دکوراسیون فضای داخلی بیشتر از اینکه وسایل و اثاثیه را برجسته کند، فضا را به نمایش می‌گذارد. با تمرکز روی رنگ، فضا و شکل فضای داخلی سبک معاصر براق و تازه است. برای دستیابی به ظاهر یک منزل طراحی شده با سبک معاصر، مهم است که به برخی از قوانین اساسی پایبند باشید.

در ادامه چند ترفند و نکته برای طراحی و اجرای چیدمان و تزئین منز‌لتان به سبک معاصر برای شما گردآوری شده است.

  • نحوه‌ی انتخاب و استفاده از رنگ

رنگ‌های خنثی، سیاه و سفید رنگ‌های اصلی در دکوراسیون فضای داخلی معاصر هستند. از رنگ سیاه اغلب برای زمینه زدن و تعریف یک اتاق سبک معاصر استفاده می‌شود. پالت اغلب با رنگ‌های روشن و جسورانه که در برابر رنگ‌های خنثی خودنمایی کند، برجسته می‌شود. با دیوارهایی که در حالت پایه خنثی نقاشی شده اند، شما از پس زمینه‌های فوق العاده ای برای جای دادن لوازم جانبی رنگی جسورانه برخوردار هستید. اگر دیوارها و پنجره‌ها به صورت پاستیل رنگ شده باشند، لوازم باید خنثی باشند. اگر دیوار رنگی روشن و جسورانه باشد، باید از رنگ‌های خنثی در هر جای دیگر استفاده شود.

  • خطوط و فاصله‌ها

بارزترین و متمایزترین عنصر طراحی دکوراسیون داخلی به سبک معاصر، خطوط است. خطوط عمودی یا افقی مستقیم یا اشکال خمیده، خطوط قابل رؤیت قوی در هر خانه به سبک معاصر مشهود است. این خط در جزئیات معماری، استفاده از بلوک‌های رنگی جسورانه، سقف‌های بلند، پنجره‌های لخت و اشکال هندسی در هنر و مجسمه سازی یافت می‌شود.

از مزایای عناصر ساختاری استفاده کنید. مثلاً آجرهای شکسته باعث ایجاد بافت و پایداری می‌شوند و در فضای داخلی به سبک معاصر کاملاً قابل قبول هستند. برای جلب توجه، این جزئیات ساختاری را با رنگ‌های متضاد متضاد رنگ کنید، یا برای کاهش اهمیت‌شان، رنگ آنها را با دیوارها مخلوط کنید.

  • مبلمان به سبک معاصر

قطعات مبلمان باید بیانی جسورانه داشته باشند، اما در عین حال ساده و بدون شلوغی، بدون منحنی و بدون ویترین باشند. اشکال هندسی صاف و شفاف ضروری است. پارچه‌های مبلمان اغلب با استفاده از الیاف طبیعی موجود در پشم، پنبه، پارچه، ابریشم، کنف هندی، رنگهای سیاه، سفید یا دیگر رنگهای خنثی را برای افزودن جذابیت بافتی ایجاد می‌کند. بالش‌های موجود در اشکال هندسی صاف، تصویری برجسته از رنگ و بافت را به مبلمان اضافه می‌کنند.

از یک پیش زمینه اصلی استفاده کنید و با رنگ دلخواه خود بر روی یک تکه مبلمان که بیرون است، رنگ را برجسته کنید. شعار «کمتر بیشتر است!» در این سبک نیز صادق است. در سبک معاصر مبل‌ها، صندلی‌ها و پاف‌ها اغلب دارای پاهای در معرض دید هستند. در تختخوابها و صندلی‌ها معمولاً چین‌ها، تزئینات، حاشیه‌ها (مثل گلدوزی) یا آویزها حذف می‌شوند. از گره‌ها و چروک‌ها، جزئیات بیش از حد حک شده، حاشیه یا چاپ گل استفاده نکنید.

  • کفپوش

کف در خانه ای با سبک معاصر باید با استفاده از چوب، کاشی یا وینیل، لخت و صاف باشد. اگر برای کنترل پژواک صدا یا ایجاد گرما باید از فرش استفاده کنید، فرش‌های تجاری را انتخاب کنید. رنگ و بافت را با قالیهای محلی ساده یا دارای الگوی هندسی اضافه کنید.

  • هنر و نورپردازی

سبک روشنایی روی خط و روشنایی متراکم به غرق شدن دیوار در نور کمک می‌کند. در هر دو منازل نوسازی شده و ساخت و سازهای جدید، نصب روشنایی منطقه‌ای یا نور غیرمستقیم را در نظر بگیرید. عناصر رنگی و فلزی را روی چراغ‌های ساطع کننده نور قرار دهید.

از نورهای لامپ استفاده کنید یا می‌توانید از نورپردازی به یک نقاشی، پوستر یا چاپ استفاده کنید. این کار به جلب توجه قسمت‌هایی که می‌خواهید روی آنها تمرکز کنید کمک خواهد کرد. مجسمه‌های سبک معاصر یا تابلوی هنری را می‌توان با جای دادن آنها بر روی یک ستون ساختاری یا پایه در در سطح چشم قرار داد.

قاب‌هایی با براقیت بالا یا سیاه مات، چوب طبیعی یا فلز برای کارهای هنری عالی هستند. اگر باید چندین قطعه را در کنار هم قرار دهید، آنها را به هم نزدیک آویزان کنید، بدین ترتیب احساس یک قطعه بزرگ را ایجاد می‌کنند. اتاق‌هایی به سبک معاصر را با کلکسیون‌ها یا تعداد زیادی قطعه شلوغ نکنید. در فضای دکوراسیون داخلی به سبک معاصر، فضای باز اغلب به همان اندازه‌ی قطعاتی که شما در فضا قرار می‌دهید مهم است.

  • سایر عناصر طراحی

استفاده فراوان از فلز، سنگ و شیشه مات یا شفاف در اتاقی که به سبک معاصر تزیین شده، به خوبی کار می‌کند. برای نرم کردن و گرم کردن فضا، از پارچه‌های بافت دار به رنگ‌های ساده برای پرده‌های پنجره، بالش یا فرش استفاده کنید.

منابع:

www.thespruce.com
riverbendhome.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید