انواع قفل درب ضد سرقت (قسمت دوم)

نکات خرید قفل درب اثر انگشت

ساختار اصلی قفل اثر انگشت شامل پانل‌های جلو و عقب، بدنه قفل، سیلندر قفل، سر اثر انگشت، برد مدار، موتور و دستگیره است. مواد و طرز کار پنل قفل اثر انگشت میزان قفل را تعیین می‌کند.

مواد پانلی که برای انتخاب توصیه می‌شود استیل ضد زنگ ۳۰۴ یا آلیاژ آلومینیوم هستند. دلیل این امر این است که این مواد از قدرت زیاد، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش و ماندگاری طولانی برخوردار هستند.

جنس بدنه قفل ترجیحاً از استیل ضد زنگ ۳۰۴ باشد زیرا این ماده از بالاترین مقاومت و پایداری برخوردار است.

علاوه بر بدنه قفل مکانیکی معمولی، بدنه قفل دارای بدنه قفل الکترونیکی نیز می‌باشد. بدنه قفل الکترونیکی، به بدنه قفل الکترونیکی انتقال دنده و بدنه قفل القایی مادون قرمز تقسیم می‌شود.

تفاوت بین دو بدنه قفل بسیار ساده است. هنگامی‌که درب باز یا بسته می‌شود، صدای موتور وجود دارد. بدنه قفل القایی حساس تر است، عکس العمل آن سریعتر بوده، اما هزینه‌ی آن بالاتر است که در قفل‌های درجه بالا متداول است.

در قفل اثر انگشت سیلندر قفل، هسته‌ی اصلی قسمت مکانیکی است که ترجیح داده می‌شود که سیلندر قفل کلاس C باشد. دو نوع مواد اصلی برای اسکن اثر انگشت در بازار وجود دارد، یکی مواد با اسکن نوری و دیگری مواد با اسکن نیمه‌هادی است. بین این دو، اولویت دادن به مواد اسکن نیمه‌هادی به سه دلیل اصلی توصیه می‌شود.

  1. ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه‌هادی می‌تواند به لایه سطح پوست نفوذ کند و فقط اثر انگشت بدن زنده را تشخیص دهد. اثر انگشت قابل کپی نیست. بنابراین امنیت بالاست.
  2. ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه‌هادی از ده‌ها هزار خازن تشکیل شده و از حساسیت و دقت بسیار بالایی برخوردار است.
  3. ماژول تشخیص اثر انگشت نیمه‌هادی از میزان شناخت بالایی برخوردار است.

سر اثر انگشت نیمه‌هادی نیز دارای کاستی‌هایی است  که عبارتند از:

  • یکی اینکه ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه‌هادی کمی‌گرانتر است. صفحه خازنی ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه‌هادی یک آرایه خازنی است که از ده‌ها هزار خازن تشکیل شده است. الزامات مورد نیاز فنی و مواد بیشتر است. بنابراین هزینه کمی‌بیشتر است.
  • مورد دیگر این است که نگهداری ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه‌هادی سخت است، چرا که پنجره جمع آوری سر اثر انگشت نیمه‌هادی تحت تأثیر لکه‌ها و الکتریسیته ساکن قرار می‌گیرد و به راحتی خراشیده می‌شود. بنابراین لازم است در هنگام استفاده به حفاظت و نگهداری توجه شود، در غیر این صورت عمر سرویس کوتاه خواهد بود.

در قفل درب اثر انگشت، برد الکترونیکی و موتور قفل اثر انگشت هسته اصلی قسمت الکترونیکی هستند.

در بین برندهای بین المللی، فقط سامسونگ، ییل (Yale) و سیراک (Syrac) تیم تحقیق و توسعه مادربرد را دارند. از برندهای چینی نیز برندهای زیادی مانند Lianchuang و Philips وجود دارند.

از نظر دسته قفل اثر انگشت، اساساً مشکلی با مواد واجد شرایط وجود ندارد، اما نکته ای وجود دارد که باید به آن توجه کنیم. اگر در خانواده فرزندان یا حیوانات خانگی نیز وجود دارد، هنگام انتخاب باید مدل‌های بدون دستگیره را انتخاب کنید. این امر نه تنها مؤثر است بلکه باعث می‌شود کودکان یا حیوانات خانگی به طور تصادفی در را باز نکنند.

به قفل درب اثر انگشت دقت کنید

سیم پیچ تسلا

در تاریخ ۲۶ ماه مه ۲۰۱۸، حادثه باز کردن قفل سیم پیچ در نمایشگاه بین المللی صنعت درب چین، موج بزرگی را در صنعت قفل درب الکترونیکی ایجاد کرد. بسیاری از قفل‌های اثر انگشت الکترونیکی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شوند به راحتی توسط سیم پیچ‌های تسلا باز شدند.

در واقع سیم پیچ میدانی مغناطیسی ایجاد می‌کند که توسط جعبه سیاه کوچک ایجاد می‌شود و به لامپ کم مصرف اجازه می‌دهد تا بدون برق نور ساطع کند. چگونه سیم پیچ تسلا قفل درب هوشمند را باز می‌کند؟

CPU قفل هوشمند دارای یک مدار تنظیم مجدد است که تحت تأثیر میدانهای الکترومغناطیسی با فرکانس بالا قرار دارد و می‌تواند در مدار تنظیم مجدد CPU قفل هوشمند تداخل ایجاد کند و در نتیجه تنظیم مجدد شود.

تداخل با استفاده از تنظیم مجدد CPU به دو مورد مختلف تقسیم می‌شود:

  • سیستم مجدداً راه اندازی می‌شود و سیستم به طور خودکار قبل از مداخله به حالت اولیه باز می‌گردد. پارامترهای تنظیم شده قبلی تغییر نکرده اند. قفل درب هوشمند نمی‌تواند باز شود.
  • پس از راه اندازی مجدد سیستم، دوباره به حالت کارخانه بازگردانده می‌شود. حالت کارخانه به دو نوع تقسیم می‌شود:
  1. قفل درب به طور پیش فرض باز است، بنابراین قفل درب به طور خودکار پس از تداخل باز می‌شود.
  2.  یک رمز عبور اولیه وجود دارد و قفل درب هنوز پس از مداخله باز است. به همین دلیل است که برخی از قفل‌های هوشمند برای باز کردن درب با میدان مغناطیسی تولید شده توسط جعبه سیاه کوچک روبرو می‌شوند و بعضی دیگر نمی‌توانند باز شوند.

منبع:

www.xiaomitoday.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید