نگهداری و پرورش کاج مطبق

کاج مطبق نوعی درخت مخروطی است که بومی‌جزیره نورفولک است که بین استرالیا و نیوزلند در اقیانوس آرام واقع شده است. اگرچه این درخت کاج واقعی نیست، اما مانند کاج به نظر می‌رسد و اغلب به عنوان درخت کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرد که با روبان یا زیور آلات تزئین می‌شوند. در طبیعت، این درختان می‌توانند تا ۶۱ متر رشد کنند. همچنین کاج‌های مطبق وقتی در آپارتمان پرورش می‌یابند، گیاهان تقریباً همیشه سبز با ظاهری لطیف و دلپذیر هستند و بین ۵/۱ تا ۴/۲ متر در داخل خانه رشد می‌کنند. راز مراقبت از این نوع گل آپارتمانی، رطوبت زیاد و نور غیرمستقیم خورشید و نگهداری در دمای مناسب (خنک) است.

نحوه‌ی نگهداری و پرورش کاج مطبق

تعویض گلدان و تکثیر

هر سه تا چهار سال یک بار در فصل بهار به تعویض گلدان گیاه بپردازید که ریشه‌ها بالای خاک باشند و نصف گلدان جدید را با خاک و شن و کود گیاهی پر کنید. خاک را با دقت برای قرار دادن درخت، سوراخ کنید و آن را در خاک جدید قرار دهید و سپس قسمت‌های خالی گلدان را با خاک پر کنید و روی ریشه‌ها را نیز بپوشانید و هر زمان که در حال تعویض گلدان بودید، گلدان جدید را بزرگ تر از گلدان قبلی انتخاب کنید که این گلدان باید زهکشی بسیار عالی از انتها داشته باشد و سعی کنید که از خاک تازه برای گیاه استفاده کنید.

تکثیر کاج مطبق حتی اگر رطوبت بالا حفظ شود در خانه دشوار و غیرممکن است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می‌شود که البته قلمه باید از انتهای ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می‌آید. قلمه‌های کاج مطبق را در خاک گرم (۲۵ درجه سانتیگراد) قرار دهید.

کاج مطبق از طریق کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان، در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد تکثیر می‌شود.

نور و دما

کاج مطبق نیاز به نور کافی دارد، اما نه تابش مستقیم نور خورشید. این گل آپارتمانی عاشق هوای سرد است، بنابراین آن را در پاسیوی سرپوشیده، راه پله آفتابگیر، تراس شمالی و سایر مکان‌های با درجه حرارت کاملاً سرد، نور کامل تا سایه جزئی و تهویه مناسب می‌توانید پرورش دهید. درجه حرارت مطلوب کاج مطبق در تابستان در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد و در زمستان ۴ تا ۱۳درجه سانتیگراد است.  در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود. شاخه‌های افتاده نشانه متداول گرمای بیش از حد است.

کوددهی

در طول دوره رشد هر دو هفته یک بار، کود مایع متعادل بدهید. در تابستان، به خصوص اگر در خارج از منزل پرورش داده شود، گیاهانی را با کودهای اسیدی مانند مواد غذایی رودودندرون تغذیه کنید زیرا غلظت بالای نیتروژن باعث رشد بهتر شاخ و برگها می‌شود. کود دهی را در طول زمستان به حالت تعلیق درآورید یا تعداد کوددهی را کاهش دهید.

آبیاری

کاج مطبق از محیط یکنواخت مرطوب لذت می‌برد. خاک باید مرطوب نگه داشته شود، اما غرق آب نشود. در طول فصل رشد (بهار و تابستان)، آن را به میزان قابل توجهی آبیاری کنید، اما در طول زمستان و زمان استراحت طبیعی گیاه، خاک آن را کمی‌مرطوب نگه دارید. گاهی اسپری آب نیز می‌تواند در طول رشد مفید باشد. مراقب باشید از آبیاری کاج مطبق غافل نشوید، زیرا ممکن است باعث آسیب آن شود. شاخه‌های افتاده همانطور که نشانگر دمای زیاد است، نشانه آبیاری زیاد نیز است.

آفات و مشکلات کاج مطبق

  • کاج مطبق مستعد ابتلا به آفات معمولی مانند شپشک‌ها و حشرات است. این آفت‌ها باعث می‌شود برگ‌ها از رنگ‌های سبز سالم به قهوه ای و زردهای نشانه مرگ تغییر کنند. مبارزه با این حشرات لکه ای تنها با آفت کش‌ها و سموم ویژه امکان پذیر است که به خود گیاه آسیب نمی‌زنند.
  • تنها بیماری مهم، که می‌تواند چوب کاج را آلوده کند، پوسیدگی ریشه است:یک رنگ و لکهقهوه ای رشد می‌کند و منجر به مرگ گیاه می‌شود.
  • دلایل مختلفی برای خشکی نوک برگ این گیاه وجود دارد که می‌توان به رطوبت، نور زیاد، گرما، خشکی محیط و آبیاری کم و نامناسب اشاره کرد، که باید هر کدام را مورد بررسی قرار دهید.
  • برگ‌های پایینی بخاطر شرایط نا مناسب محیطی مانند نور، درجه حرارت و همچنین پایین بودن رطوب خشک می‌شوند.می‌توان با استفاده از روشهایی که اشاره کردیم رطوبت و شرایط گیاه را فراهم کنید.

منابع:

www.flowershopnetwork.com
www.thespruce.com
www.wikihow.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید