نگهداری و پرورش شیپوری

گل آپارتمانی شیپوری (calla lily) زیبا و شاداب با شکل گل‌های خاص، برای دسته گل‌های به مناسبت‌های مختلف استفاده‌می‌شوند و انواع سفید و کرم رنگ محبوب ترین این گل است. خاستگاه گل شیپوری اساطیر یونانی و رومی‌، با پیوندهایی با هرا، الهه ازدواج و تولد و زهره، الهه عشق و زیبایی ذکر شده است. این گل‌ها بومی‌منطقه جنوبی آفریقا، به طور خاص موزامبیک، آفریقای جنوبی، لسوتو و سوازیلند هستند. هنوز مشخص نیست که چه زمانی این گلها به اروپا آورده شده اند، اما تصویری از آنها وجود دارد که در سال ۱۶۶۴ به نمایش گذاشته شده و باغ سلطنتی پاریس را نشان می‌دهد.

گل‌های شیپوری در طیف وسیعی از رنگها از سفید تا صورتی کمرنگ و پر رنگ به بازار عرضه می‌شوند که برخی از هیبریدهای اخیر در رنگهای جذاب مانند نارنجی روشن و سیاه وجود دارد. آنها گل‌های با مقاومت زیاد هستند و از این رو برای تزیینات گل، به خصوص برای عروسی‌ها (دسته گل و ماشین عروس) محبوب هستند. گل‌های شیپوری عطری ملایم و دلپذیر دارند.

نحوه‌ی نگهداری و پرورش گل آپارتمانی شیپوری

کاشت و تکثیر

این گل‌ها را در گلدان‌هایی با خاک نرم، خوب زهکشی شده و غنی بکارید و یا گلدان آنها را تعویض کنید. همچنین آنها به رطوبت ثابت نیاز دارند. مراقب شته‌ها باشید که می‌تواند مشکلی جدی باشد.

اصلی ترین روش تکثیر گل آپارتمانی شیپوری، تقسیم ریزوم گیاه است. چراکه به مرور زمان گیاهچه‌های کوچکی (که در واقع پاجوش هستند) در کنار گیاه مادری و از ساقه زیرزمینی شکل می‌گیرند و موجب ازدحام بوته اصلی می‌شوند. در زمان استراحت گیاه و یا اگر گیاه همیشه سبز است، در اوایل بهار ریزوم‌ها را می‌توانید بیرون آورده و بعد از تمیز کردن خاک اطراف ریزوم و ریشه‌ها نسبت به تقسیم آنان و کاشت هر قسمت در گلدانی جداگانه اقدام کنید. بر روی هر قطعه از ریزوم باید حداقل یک عدد جوانه وجود داشته باشد.

نور و دما

گل‌های شیپوری به دلیل خاستگاه بومی‌خود، مکانهایی که دارای هوای گرم و مرطوب تابستان است را دوست دارند و در سایه جزئی رونق می‌یابند. در نور فیلتر شده‌ی خورشید ضخیم خوب، یا نور غیرمستقیم روشن خوب رشد می‌کنند، اما نور مستقیم خورشید برای گلبرگهای حساس و لطیف مناسب نیست.

گل‌های شیپوری محیطی نسبتاً گرم را دوست دارند. دمای یک روز تابستانی ۲۶ درجه سانتی گراد برای آنها مناسب است. همچنین از رطوبت و نم لذت می‌برند، بنابراین تابستان‌های مرطوب باعث شکوفا ماندن گل‌های زیبا می‌شود. اگر دما بسیار پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد باشد، گیاهان تمایل به راکد شدن دارند. اگر می‌خواهید ریزوم‌های گل‌ها را را برای تکثیر بیرون بیاورید، این کار را قبل از اینکه درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه در پاییز بیافتد، این کار را انجام دهید.

کوددهی

در تمام فصول بهتر است کوددهی انجام شود. با شروع بهار و پس از اتمام گلدهی با کودهای رشد تغذیه شود و با ورود تابستان با کودهای فسفر بالا و ازت کم تغذیه کنید تا دوباره گل بدهد، پاییز با کودهای با پتاس بالا بدهید تا هم به سرما مقاوم تر شود و هم برای گلدهی بهار آماده شود. وقتی مشاهده کردید که برگها کوچک مانده است یعنی تغذیه کم هست و باید با کود کامل تغذیه شود. در فصل بهار شاخ و برگ خشک و اضافی را هرس کنید.

آبیاری

گل‌های شیپوری را زیاد آبیاری نکنید، به خصوص در اویل کاشت. پس از ایجاد ریزوم، در صورت نیاز هفتگی یک بار آبیاری کنید. اگر خشکی در گلدان وجود دارد، مطمئن شوید که به قدری آب داده‌اید که گل‌ها سیراب شوند.

آفات و مشکلات گل آپارتمانی گل شیپوری

  • در مورد این گیاه بهتر است مراقب کنه‌های عنکبوتی، شپشکها و شته‌ها باشید.
  • اگر روی برگ‌های این گیاه لکه‌هایی قهوه ای مشاهده کردید به این علت است که برگ‌ها بیش از حد مرطوب بوده است. بهتر است که برگ‌های آن خشک نگه داشته شود.
  • زمانی که گل دهی متوقف می‌شود، گل شیپوری به یک دوره استراحت نیاز دارد. در این زمان باید از آبیاری زیاد گیاه خودداری کرد.

منابع:

www.thespruce.com
www.rhs.org.uk

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید